Joga w Naturze
Są chwile w roku, kiedy wszystko naturalnie spowalnia. Dni stają się dłuższe, rano czujemy zapach świeżo ściętej trawy, rośliny budzą się do życia. A my, podobnie jak cała przyroda, pragniemy więcej światła, świeżości i kontaktu z otaczającą nas naturą. W takich momentach praktyka jogi na świeżym powietrzu zamienia się z przyjemnej formy aktywności w prawdziwe źródło energii, wewnętrznego spokoju oraz inspiracji. Ćwiczenie jogi w otoczeniu zieleni to znacznie więcej niż wyłącznie rozłożenie maty na trawie. To intencjonalny wybór, aby praktykować w przestrzeni, która nas wzmacnia, uspokaja umysł i przypomina, że jesteśmy częścią większego wszechświata. Joga na trawie to uczucie lekkości, obecność i większa swoboda ruchów.
Joga wśród drzew i ptaków
Praktykując jogę na trawie, wśród drzew i ptaków, w naturalny sposób stajemy się częścią tego pięknego otoczenia. Nierówna powierzchnia pobudza zmysły, podnosi świadomość ciała i wymaga pełnego skupienia. Pozycje jogi wykonywane na trawie angażują inne grupy mięśniowe niż te wykonywane na gładkim podłożu, co przyczynia się do poprawy siły i równowagi.
Sesja jogi na trawie staje się bardziej organiczna i skupiona na tu i teraz. Kiedy unosisz ręce, obserwujesz prawdziwe niebo. Leżąc, patrzysz na korony drzew zamiast na sufit. To wszystko wpływa na twoje oddychanie, samopoczucie oraz głęboki relaks. Przestrzeń, gdzie joga trwa dłużej niż godzinę.
Zalety jogi na świezym powietrzu
Jednym z kluczowych walorów jogi na świeżym powietrzu jest brak pośpiechu. Zajęcia odbywają się w spokojnych miejscach, co zachęca do dłuższego pobytu. Po sesji możesz wypocząć na wygodnym leżaku, napić się aromatycznej kawy, skosztować domowego wybornego ciasta i przed wszystkim głęboko odetchnąć. To, co wyróżnia jogę na trawie od zajęć w zamkniętej przestrzeni, to możliwość pogłębienia praktyki oraz wzmacnianie relacji. Po sesji jogi można w pięknych okolicznościach przyrody, spokojnie prowadzić rozmowy, zadawać pytania, dzielić się wrażeniami i budować więzi.
Dla kogo jest joga w naturze?
Dla każdego, bez względu na poziom umiejętności, wiek czy kondycję fizyczną. Jeśli cenisz sobie zdrową aktywność i piękno natury, takie zajęcia są idealne dla Ciebie. A może chcesz spróbować czegoś nowego i dobrze się poczuć, joga w plenerze to doskonały sposób na pierwsze kroki na macie. Takie zajęcia są również świetną alternatywą dla osób już praktykujących jogę. Bliskość natury, zapach lasu i ciepłe promienie słońca sprzyjają pogłębianiu praktyki własnej i zatapianiu się w sobie, w swoim ciele i swoich zmysłach.
Można więc śmiało powiedzieć, że joga na łonie natury wymaga jedynie chęci i jest dostępna naprawdę dla każdego. Możesz uczestniczyć w zajęciach samodzielnie, z partnerem, przyjacielem czy dzieckiem. To świetna alternatywa (lub uzupełnienie! ) dla sesji w sali – zwłaszcza wiosną i latem, gdy pogoda jest sprzyjająca. Joga w naturze – coś więcej niż tylko ćwiczenia. To świetny sposób na spędzenie miłej niedzieli w gronie przyjaciół, bliskich i nowo poznanych ciekawych osób.
Joga na łonie natury nie wymaga żadnego przygotowania, ani umiejętności, wymaga jedynie chęci i jest dostępna dla każdego.
Joga na świeżym powietrzu to więcej niż tylko ruch. To piękny rytuał. Od połączenia z naturą przez oddech, ruch i relaks, aż po wspólne bycie razem. To moment na odprężenie ciała, oczyszczenie umysłu i radość duszy. Jeśli masz ochotę spróbować, nie stresuj się, ze nie dasz rady. Weź ze sobą matę, załóż wygodne ubrania i otwórz się na nowe.
Korzyści jogi na trawie
- Bliżej przyrody, bliżej siebie
Zanurzenie w otoczeniu zieleni uspokaja zmysły i umożliwia pełne przeżywanie teraźniejszości. - Głębszy oddech
Lepsze dotlenienie organizmu sprzyja wyższej koncentracji oraz poprawie samopoczucia. - Przestrzeń dla ducha i ciała
Uprawiając jogę w plenerze, doświadczasz swobody zarówno w ciele, jak i umyśle. - Stopami po ziemi
Ćwiczenia boso na trawie pobudzają receptory, usprawniają krążenie i dają poczucie uziemienia. - Równowaga w każdym ruchu
Ćwiczenia na nierównym podłożu angażuje mięśnie posturalne i zwiększa świadomość ciała. - Relaks w otoczeniu przyrody
Po zajęciach masz możliwość zostać dłużej, wypić kawę i kontynuować relaks.
Joga na trawie w Julinie
Czasami warto zwolnić tempo, znaleźć chwilę spokoju i po prostu… głęboko się zrelaksować. Julin Slow Life to idealne miejsce na relaks, które pomaga w odnalezieniu wewnętrznej harmonii. To tutaj każdej niedzieli lata możesz praktykować jogę na świeżym powietrzu w otoczeniu pieknej natury. ale przede wszystkim – po prostu być, całkowicie obecnym. W towarzystwie zieleni, śpiewu ptaków i ciepłych promieni słońca, odzyskasz równowagę i zrozumiesz, że życie staje się barwniejsze, gdy mamy czas dla siebie. Zajecia jogi odbywają się w każdą niedzielę o godz. 11:00.
Po każdej sesji jogi zostajemy wspólnie, by przedłużyć relaksację i odprężyć się w cieniu drzew Julina – bez pośpiechu, w duchu slow life, delektując się pysznosciami z Cafe Julin.
Zapraszamy również wszystkich aktywnych, biegaczy, rowerzystów oraz motocyklistów – połącz poranną jogę z codziennym wysiłkiem i odpoczynkiem na łonie natury lub po prostu z długo wyczekiwanym relaksem.
Do zobaczenia na jodze w naturze w Julin Slow Life!
FAQ - Częste pytania o jogę w naturze
Jak najbardziej! Te zajęcia są otwarte dla wszystkich, niezależnie od poziomu doświadczenia. Instruktor dba o to, aby każdy czuł się komfortowo podczas ćwiczeń.
Wystarczy, że weźmiesz matę do jogi, ubrań, które pozwolą ci się swobodnie poruszać, wodę oraz, jeśli to konieczne, krem przeciwsłoneczny. Jeżeli nie posiadasz maty do ćwiczeń, masz możliwość jej pożyczenia.
Jak najbardziej, dzieci są bardzo mile widziane, ale powinny być pod opieką dorosłych. Choć zajęcia są skierowane do dorosłych, wiele osób przychodzi z dziećmi, które ćwiczą lub bawią się obok.
Nie musisz się specjalnie zapisywać, ale możesz poinformować instruktora, że chcesz wziąć udział w zajęciach jogi, aby zapewnił Ci matę lub przekazał informacje na temat jogi ( jesli nigdy nie byłaś/ byłeś )
Oczywiście! Miejsce, w którym praktykujemy jogę, jest otwarte dla wszystkich. Możesz się zatrzymać, napić kawy, coś zjeść i po prostu zrelaksować się.
Nie jest trudniejsza, raczej jest po prostu inna. ciało jest bardziej rozluźnione , a umysł wyciszony. Lekkim utrudnieniem są nierówności terenu i mogą wymuszać większe skupienie, zwłaszcza podczas przyjmowania pozycji balansujących, ale to także świetna okazja do rozwijania swoich umiejętności oraz wzmocnienia mięśni posturalnych. Cały proces przebiega w spokojnej atmosferze, z uwzględnieniem osobistych ograniczeń.

Marta Horska - Instruktor jogi i relaksacji
Autor artykułu