joga na kręgosłup w Rzeszowie

Joga na Kręgosłup

Spis treści
    Add a header to begin generating the table of contents

    Joga na zdrowe plecy 

    Kręgosłup odgrywa ważną rolę w naszym ciele, a jego zdrowie jest potrze͏bne dla ͏dobreg͏o samopoczucia. Teraz zdrowy kręgosłup stał się p͏raw͏dziwym luks͏usem!͏ Coraz więcej ͏Polaków skarży się na przewlekły ból k͏ręgosłupa. Ten problem dotyka nie tylko osoby starsze, ale także młodszą grupą. Źródłem tego problemu jest st͏yl naszego codziennego życia͏, coraz mniej czasu spędzamy ͏w ruchu, a coraz więcej czasu siedzimy. Siedzimy w pracy w szkołach i w domach, ͏przy komputerach czy telewizorach. ͏Choć d͏l͏a wiele osób siedzenie wydaj się komfortowe to tak naprawdę jest to duże obciążenie dla nasze pleców, k͏tóre pot͏rzebu͏ją ruchu i aktywności, aby zachować zdrowe. Nie da się ukryć, że bóle napięciowe, zwyrodnienia czy choroby dysków bardzo utrudniają życie, obniżając jego jakość. Leczenie rehabilitacyjne nie zawsze przynosi pożądane rezultaty. Zażywanie leków przeciwbólowych również nie rozwiązuje problemu, a jedynie go maskuje. Joga może okazać się o skutecznym sposobem na walkę z bólami i chorobami kręgosłupa. Joga na kręgosłup nie tylko wpływa na elastyczność ciała, ale także wzmacnia mięśnie pleców i całego ciała. Poprawa mobilności i eliminacja nieprzyjemnego dyskomfortu to tylko niektóre z korzyści płynących z uprawiania jogi na bolący kręgosłupa. Asany mają działanie zapobiegawcze i jeśli są odpowiednio prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów jogi, mogą również wspomagać zabiegi rehabilitacyjne.

    zdrowy kręgosłupKręgosłup jest najważniejszym fundament naszego ciała. Jego zdrowie i dobra kondycja wpływają bezpośrednio na nasze samopoczucie! Współczesny styl życia, głównie w pozycjach siedzących, prowadzi do napięć oraz dolegliwości w niemal każdym odcinku kręgosłupa. Joga może niwelować te dolegliwości, poprzez wzmacnianie, rozciąganie oraz rozluźnianie naszego ciała

    Joga na ból kręgosłupa

    Joga na bolacy kręgosłup to wyjątkowa praktyka, stworzona z myślą o osobach zmagających się z problemami kręgosłupa, bólami pleców oraz schorzeniami zwyrodnieniowymi związanymi z wiekiem czy chorobami krążków międzykręgowych. Dla wielu z nich staje się ona skutecznym rozwiązaniem przynoszącym znaczną ulgę. To nie tylko terapia dla tych, którzy już doświadczają dolegliwości. To również doskonała propozycja dla osób pragnących zapobiegawczo wzmocnić swój kręgosłup. Systematyczne praktykowanie jogi to jedna z lepszych metod dbania o zdrowie kręgosłupa.

    Joga na kręgosłup –  korzyści

    1. Wzmocnienie mięśni Joga skoncentrowana jest na kręgosłupie, a zwłaszcza na odcinku lędźwiowym, pomaga rozwijać silne mięśnie, które stabilizują nasz kręgosłup. Mięśnie brzucha, pleców i pośladków pomagają utrzymać prawidłową postawę i odciążają kręgosłup, co sprawia, że ból pleców jest mniej prawdopodobny. 

    2. Zwiększenie elastyczności: Regularne praktykowanie jogi przyczynia się do zwiększenia elastyczności samego kręgosłupa i otaczających go mięśni. Wykonując różne asany, aby pracować nad odcinkiem szyjnym i lędźwiowym, można oczyścić zakres ruchu. 

    3. Poprawa postawy: Zła postawa, zwłaszcza podczas długiego siedzenia, jest częstą przyczyną bólu pleców. Ćwiczenia jogi są pomocne w korygowaniu postawy poprzez aktywne wzmacnianie mięśni brzucha i pleców oraz rozciąganie klatki piersiowej. 

    4. Redukcja stresu: Stres jest jednym z głównych powodów występowania napięć mięśniowych, zwłaszcza okołokręgosłupowych. Łagodne asany jogi i techniki relaksacyjne pomagają rozluźnić mięśnie i zmniejszyć dolegliwości bólowe.

    Ćwiczenia jogi na zdrowy kręgosłup

    1. Adho Mukha Svanasana (Pies z głową w dół)
      Adho Mukha Svanasana to jedna z podstawowych pozycji jogi na ból pleców. Rozciąga i wydłuża kręgosłup,  jednocześnie wzmacniając mięśnie pleców, ramion i nóg. Tworząc odwróconą literę „V” pomaga odciążyć odcinek lędźwiowy i szyjny.

    2. Bhujangasana (Kobra)
      Bhujangasana jest kluczowa dla wzmocnienia dolnej części pleców i poprawy mobilności kręgosłupa. Leżąc na brzuchu, powoli unosisz klatkę piersiową, aktywując mięśnie dolnej części pleców, co pomaga w zapobieganiu bólu pleców.

    3. Marjaryasana-Bitilasana (Koci grzbiet i pozycja krowy)
      Marjaryasana-Bitilasana to dynamiczna sekwencja asan, idealna jako joga na zdrowy kręgosłup. Umożliwia delikatne, rytmiczne poruszanie kręgosłupem, zwiększając jego mobilność i redukując napięcia. Ta sekwencja rozciąga i rozluźnia wszystkie odcinki kręgosłupa.

    4. Balasana (Pozycja dziecka) joga na bolący kręgosłup
      Balasana jest doskonała zarówno jako joga na kręgosłup szyjny, jak i lędźwiowy. W tej pozycji kręgosłup może w pełni się zrelaksować, co jest szczególnie korzystne po długim dniu spędzonym w pozycji siedzącej. Rozciąga ona dolny odcinek pleców, dając ulgę w napięciach.

    5. Supta Matsyendrasana (Leżący skręt kręgosłupa)
      Supta Matsyendrasana to doskonała pozycja, która zastępuje bardziej wymagający mostek. Wykonywana w pozycji leżącej, ta asana delikatnie skręca kręgosłup, co pomaga w rozluźnieniu mięśni pleców oraz zwiększa elastyczność odcinka lędźwiowego i szyjnego.

    Jak ćwiczyć jogę z bolącym kręgosłupem

    • Zacznij od diagnostyki: Jeśli doczuwasz bóle kręgosłupa i nie jesteś pewny, czy możesz ćwiczyć jogę, skontaktuj się z lekarzem, czy nie masz  zadnych przeciwskazań do takiej aktywności, wykonaj wszystkie potrzebne badania diagnostyczne.  Jeśli nie ma przeciwskazań zdrowotnych, wtedy możesz dopierow wybrać się na zajecia! 

    • Wybierz odpowiedni styl jogi oraz doswiadczonego istruktora – przy dokuczliwych bólach kręgosłupa nie są wskazane asany (pozycje) zbyt obciążające Twój kręgosłup, zalecena jest raczej spokojna praktyka np. hatha joga. Doświadczony istruktor poprawdzi Twojąpraktykę tak, aby nie pogłębiać ewentulanych dysfunkcji kręgosłupa i niwelować napięcia oraz ból. 

    • Skonsultuj się z instruktorem jogi:  Na pierwszych zajęciach zgłoś instruktorowi prowadzącemu, jakie dolegliwości kręgosłupowe odczuwasz i jakich ruchów nie możesz wykonywać, aby Twoja praktyka była bezpiczena i zdrowa.

    • Bądź uważny i „nie krzywdź siebie” : Podczas praktyki jogi słucha sygnałów swojego ciała. Ból przy wejsciu w pozycję, jest wyraźnym sygnałem do pogłębianai lub/i  wykonywania danej asany.  Każdą pozycję wykonuj powoli, z umiarem, unikaj nacisku i  dyskomfortu.

    • Systematyczność: Tylko systematyczna  i zdrowa aktywność  przynosi najlepsze rezultaty w niwelowaniu dolegliwości. Nawet krótka sesja  joga, ale wykonywana każdego dnia, może poprawić zdrowie kręgosłupa.

    FAQ - Częste pytania joga dla kręgosłupa

    Tak, dzięki pozycjom hatha jogi (asanom) masz możliwość wydłużenia, wzmocnienia i rozciągnięcia swojego kręgosłupa.

    Joga to dobry sposób na rozciąganie mięśni oraz poprawę ich elastyczności. Pomaga również wzmocnić całe ciało, podnosząc jego mobilność i symetrię, co sprzyja stabilności kręgosłupa. W trakcie praktykowanych pozycji angażowane są mięśnie głębokie, co wspiera zmysł równowagi i odciąża plecy.

    Joga może poprawić funkcjonowanie kręgosłupa oraz zredukować ból dolnej części pleców już w ciągu pierwszych sześciu miesięcy.

    Balsana, czyli pozycja dziecka, jest prawdopodobnie jedną z najprostszych asan w jodze, obok Savasany, czyli pozycji trupa. Ta łagodna pozycja może skutecznie rozciągnąć dolną część pleców oraz pomóc w złagodzeniu bólu w tym obszarze.

    Nalezy unikać zajęć jogi w przypadku występowania  problemów z plecami, takich jak złamanie kręgosłupa czy przepuklina dysku. Gdy jednak otrzymasz zgodę lekarza na praktykowanie jogi, warto poinformować swojego instruktora o wszelkich dolegliwościach i ograniczeniach, aby skutecznie zadbać swój kręgosłup.
    Zawsze wymagana jest zgoda lekarza na ćwiczenia fizyczne w przypadku  zdiagnozowanych problemów zdrowotnych.

     

    W tym okresie powinno unikać się ćwiczeń, które mogą powodować gwałtowne ruchy kręgosłupa, takich jak bieganie, skoki czy skręty tułowia. Zaleca się również rezygnację z podnoszenia dużych ciężarów. Niewłaściwie wykonane powtórzenia, które mogą wynikać z bólu w dolnej części pleców, mogą przynieść więcej szkody niż korzyści.