Joga – Korzyści Dla Ciała i Umysłu
Joga jest formą aktywności fizycznej, która kształtuje w naszym ciele przede wszystkim prawidłową postawę. Szczególnie w tym kontekście przydatna może być joga Akademicka, która kładzie duży nacisk na prawidłowe ustawienie ciała w asanach. W czasie praktyki nabywasz umiejętności utrzymywania odpowiedniej postawy w różnych pozycjach, co może wpływać na twoją postawę w życiu codziennym. W ten sposób rozwija się świadomość ciała – wiesz, który mięsień zaangażować, by prawidłowo ustawić miednicę, oraz wzmacniasz i rozciągasz mięśnie, aby plecy były proste. Każdy z nas może odczuwać różne korzyści z praktyki, a efekty jogi zależą od wielu elementów. Istotne jest, ile masz lat oraz jaka jest twoja masa ciała. Najważniejsze jest jednak, jaki styl jogi praktykujesz – joga regeneracyjna ma zupełnie inne efekty niż Ashtanga. Joga w tradycyjnym ujęciu to nie tylko praktykowanie asan na macie, ale również w kontekście ośmiostopniowej ścieżki obejmuje medytację oraz pranajamę, czyli ćwiczenia oddechowe. Wszystkie te aspekty są niezwykle ważne dla naszego zdrowia, lecz każdy z nich wpływa na inną sferę.
Joga przynosi wiele korzyści zarówno dla ciała, jak i dla umysłu. Jest nie tylko zestawem asan, lecz także stylem życia, w pozytywny sposób wpływającym na wiele aspektów naszego codziennego funkcjonowania.
Bycie w jodze to osobista droga do osiągnięcia harmonii ciała i umysłu, która z biegiem czasu przynosi równowagę i spokój. To nie są tylko ćwiczenia na macie, to nieustanne doświadczanie. Uczymy się słuchać siebie i dostrzegać sygnały swojego ciała. W jodze odkrywamy, zdolność do pokonywania własnych słabości, w zakresie zdrowia fizycznego, jak i emocjonalnego. To wyjątkowa ścieżka do zrozumienia siebie, akceptacji własnych ograniczeń i przekonań. Joga prowadzi nas. Joga prowadzi do poprawy zdrowia, samopoczucia i satysfakcji.
co daje joga
Wzmacnianie mięśni i poprawa elastyczności
Regularna joga jest doskonałą aktywnością dla wzmacniania mięśni i poprawy elastyczności ciała. Klasyczne asany angażując różne grupy mięśniowe, jednocześnie kształtują bardziej zgrabną i sprężystą sylwetkę. Wraz z wiekiem mięśnie i stawy tracą swoją elastyczność i powstają problemy z ruchmością . Ćwiczenia na macie działają zapobiegawczo, przedłużając ich sprawność.
Poprawa postawy i zmniejszenie bólu pleców
Joga wydłuża kręgosłup i pomaga utrzymywać prawidłową postawy ciała. Regularne wzmacnianie mięśni grzbietu i brzucha oraz poprawa elastyczności kręgosłupa, zmniejsza znacząco dolegliwości bólowe i napięcia pleców. Na skutek siedzącego trybu życia, jest to dość powszechny problem, nawet wśród młodszej grupy osób.
Lepsza równowaga i koordynacja ciała
Wiele pozycji jogi angażuje kilka części ciała równocześnie, czasem jest to utrzymywanie się na jednej konczynie. Takie ćwiczenia wzmacniają koordynację ruchową i równowagę Lepsza stabilizacja postawy zapobiega przypadkowym i łatwym upadkom, zapobiega kontuzjom i to nie tylko podczas praktykowania jogi, ale również w codzinnym funkcjonowaniu.
Redukcja Stresu i Poprawa Samopoczucia
Techniki oddechowe
W jodze zwraca się dużą uwagę na oddech i techniki oddechowe. Płynny, głęboki i spokojny oddech poprawia naszą zdolność do zarządzania stresem, prze obniżenie poziomu kortyzolu – hormonu odpowiedzialnego za stresu. Spokojny i naturalny oddech wspomaga ćwiczenia fizyczne na macie, z kolei różne ćwiczenia oddechowe pomagają w relaksacji i wyciszeniu umysłu. Wchodzenie w stany rozluźnienia i relaksu, są doskonałym antiditum do przeboćcowanego i wymagającego ciągłej uwagi wspołczesnego świata.
Większa świadomość ciała i umysłu
Paktykując jogę, uczymy się koncentrować na sobie. Skupiamy się tylko i wyłącznie na swoim ciele i umyśle. Dlaczego tak robimy? Cchemy lepiej docierać do swojej świadomości, własnych emocji i reakcji na różne sytuacje. Pomaga nam to lepiej zrozumieć siebie i otoczajacy nas świat, stajemy się bardziej elastyczni i odporni na stres.
Rozwój Samoświadomości
Akceptacja samego siebie
Joga uczy akceptacji siebie i swojego ciała. To jest szczególnie ważne w społeczeństwie, które często narzuca pewne standardy urody. Joga uczy, że każdy jest unikalny i piękny w swoim własny sposób. To pomaga w budowaniu większej pewności siebie i samoświadomości.
Inne podejście do życia
Praktyka jogi skupia się na teraźniejszości i na byciu tu i teraz. W jodze nie zastanawiamy się co będzie za tydzień, miesiąc, czy jutro. Jesteśmy w praktyce własnej , idziemy swoją ścieżką , z każdym dniem. Skupimay się na pozytwnym podejściu do życia, zamiast zamartwiania się przeszłością lub przyszłością. Takie podejście jest szybszą i łatwiejszą drogą do szczęśliwego i spełnionego życia.
Dla kogo Joga
Joga jest praktyką dostępną dla każdego, nie musisz być rozciągnięty, czy wysportowany. Nie ważne ile masz lat, jogę możesz rozpocząć w każdym moemencie, wystarczą tylko dobre chęci, a potem systemtyczność i konsekwencja, abyś mógł w pełni doświadczyć wszystkich korzyści, jakie niesie za sobą ta znakomita aktywność.
Dla tych, którzy chcą poprawić swoje zdrowie, zmniejszyć stres, zwiększyć elastyczność i równowagę, rozwijać się i żyć pozytywnie, joga jest najlepszym wyborem. Niezależnie od płci, wieku i poziomu zaawansowania, każdy może poznać tę praktykę i czerpać z niej korzyści dla siebie!
FAQ - Częste pytania co daje joga
Joga nie jest typową formą aktywności sportowej, ale systemem ćwiczeń fizycznych, który sprzyja rozwojowi fizycznemu i psychicznemu.
Praktyka jogi oferuje wiele korzyści dla naszego organizmu. Stabilizuje gospodarkę hormonalną oraz ciśnienie krwi. Praktyka sana dotlenienia organizmu oraz poprawia krążenie krwi.
Udowodniono, że joga obniża napięcie emocjonalne i zmniejsza stany lękowe. Mamy lepsze samopoczucie, a co ciekawe, joga nie tylko wycisza, ale i dodaje energii! Co więcej, joga pomaga w leczeniu bezsenności, wpływa na mniejsze odczuwanie bólu (np. bólu napięciowego, reumatyzmu, nowotworowego)
Joga jest efektywna w rozwijaniu wytrzymałości fizycznej, ale wymagana jest konieczność trwania w pozycjach przez dłuższy czas . Pozycja odwrócona , takie jak stanie na rękach lub przedramionach, czy pozycje deski oraz kija doskonale wzmacniają siłę mięśniową.
Regularne praktykowanie pozycji jogi ( asan ) poprawia elastyczność kręgosłupa , wzmacnia mięśnie pleców i stabilizuje postawę, co może pomóc w leczeniu różnych schorzeń kręgosłupa .
Mimo że w trakcie sesji nie spala się dużej ilości kalorii ( najwięcej kalorii spala się , wybierając dynamiczną jogę , np . Ashtangę ), to sylwetka i tak ulega poprawie , gdyż zmieniają się jej proporcje . Dlatego nawet jeśli nie zauważysz różnicy na wadze , nadal możesz być zadowoley z nowo wymodelowanego ciała . Poprawia się również metabolizm , co prowadzi do lepszego trawienia .
joga oddziaływuje bardzo korzystnie na uspokojenia układu nerwowego, zwłaszcza zakończeń nerwowych.
Joga jako forma aktywności fizycznej pomaga w rozładowaniu nagromadzonego napięcia mięśniowego i emocjonalnego , poprawiając ogólną kondycję ciała i umysłu . Podczas sesji jogi , skupionych na oddychaniu i medytacji , można osiągnąć stan relaksu , który pomaga zminimalizować dalsze napięcia powodowane stresem.

Marta Horska - Instruktor jogi i relaksacji
Autor artykułu